Čo je diastáza

Dátum: 1. October 2020 16:07|Autor: Administrátor
rehabwomen-970×348

Diastáza je rozostúpenie priameho brušného svalu v mieste linea alba, čo je väzivo, ktoré spája ľavú a pravú stranu svalu. V dôsledku vnútrobrušného tlaku v období tehotenstva ako bábätko rastie sa ľavá a pravá strana oddelia a vytvorí sa medzi nimi medzera. Ak je väzivo oslabené a málo elastické, po pôrode sa nedokáže vrátiť do pôvodného stavu.

Diastáza má rôzne variácie. Rozostup priamych brušných svalov môže byť po celej dlžke a to od konca hrudnej kosti až po začiatok lonovej kosti, alebo len po pupok. Horný typ diastázy sa sťahuje najľahšie, v pupku ostáva diastáza väčšinou vždy najširšia.

Ako zistím, či mám diastázu?

Podľa mojich skúseností však tento test nemusí byť vždy smerodajný. Lepším ukazovateľom je prítomnosť tzv. “striešky” či “hrebeňa” na bruchu. Ľahnite si na zem a vystrite obe nohy, potom ich dvihnite pár centimetrov nad zem. Ak sa Vám na bruchu urobí tzv. strieška – máte diastázu. Mám mamičky, ktoré majú separáciu svalov len na jeden prst, a predsa sa im urobí strieška.

Týka sa diastáza len žien po pôrode?

Určite nie. Diastáza brušných svalov môže byť prítomná aj u detí, u ľudí s nadváhou aj u športovcov. Vyskytuje sa u predčasne narodených detí, ďalej u detičiek, ktoré veľa plačú alebo majú problém so stolicou a tlačia veľa do bruška. Vzniká tak vnútrobrušný tlak, následkom čoho môže vzniknúť nielen diastáza ale aj hernia, teda pruh. Diastázu si často doslova “vypestujú” aj kulturisti a fitnesky nesprávnym dýchaním a nesprávnym zaťažovaním jednotlivých svalových partií.

Diastáza je pomerne bežný problém profesionálnych atlétov aj “víkendových” kulturistov, ktorí si nevhodnými cvikmi spôsobia diastázu. Tá je viditeľná ako viac či menej výrazný rozostup sixpacku (“tehličiek”).

Je mylné sa domnievať, že diastáza je len estetická záležitosť. Je to záležitosť všetkých svalov brucha a tie sú spojené aj so stabilitou chrbtice. Ak jedno nefunguje správne, musí jeho úlohu suplovať iný segment. Nastáva tak svalová dysbalancia, pretože všetko je prepojené so všetkým.

Diastáza má veľký vplyv na našu stabilitu trupu, na postavenie chrbtice,na sklon panvy, na funkčnosť a hustotu svalov, na našu pohyblivosť v kĺboch, naše dýchanie, panvové dno a dokonca aj na ploché nohy.

Prítomná diastáza a zlé postavenie chrbtice idú bohužiaľ ruka v ruke. Vznikajú chybné pohybové stereotypy, s čím súvisí mnoho ďalších zdravotných problémov, napr. bolesti chrbta, bolesti hlavy, inkontinencia, bolestivá menštruácia, bolesti pri pohlavnom styku.

Označenia:diastáza