Základné informácie

Diastáza je diagnóza, ktorá postihuje ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Jej prevencia totiž začína už v detstve. Diastáza sa netýka iba žien po pôrode. Mávajú ju aj novorodenci, u ktorých by postupným vývojom a posilňovaním svalov mala prirodzene zaniknúť, no často sa tak nestane. Stále viac ňou preto trpia už aj deti. So svojimi dôsledkami diastáza neobchádza ani mužov. Rovnako trápi športovcov, ktorí svoje brušné svaly nevhodne zaťažujú a pri cvičení so svalstvom nesprávne pracujú. Je to komplexný problém, ktorý si vyžaduje komplexnú rehabilitáciu.

Monika Šrenkelová ja diplomovaná fyzioterapeutka a autorka metodiky Correct Body System. Ide o metodiku zameranú na komplexnú rehabilitáciu brucha a cielené cviky na diastázu brušných svalov. Diastáze podlieha vnútrobrušný fyziologický systém, správne dýchanie či posturálna stabilita tela. Vzhľadom na to, že ich narušenie prináša svoje dôsledky, metodikou Correct Body System a správnou rehabilitáciou brušnej steny sa rieši problém oslabenej brušnej steny a diastázy komplexne.

Diastáza vôbec nie je len estetickou záležitosťou. Nepredstavuje len problém prevísajúceho brucha. Diastáza je problém, ktorý poukáže na svoje dôsledky neskôr. Povedzme vo forme problémov v období prechodu, a to inkontinenciou, oslabeným panvovým dnom, poklesom maternice, ale napríklad aj urogynekologickými problémami, bolesťami chrbtice, hemoroidmi či gastroenterologickými problémami. Diastáza je locus minoris prednej brušnej steny, to znamená miesto oslabenia a teda aj miesto ohrozenia. Správna postúra predznamenáva aj správne dýchanie a správne používanie svalov. Brušná dutina, ktorú ohraničuje bránica, svaly brucha, panvové dno a svaly chrbta, udržuje a modifikuje vnútrobrušný tlak. Jednotlivé časti sú si navzájom oporou. Ak tomu tak nie je, niektoré oporné štruktúry sú nadmerne zaťažované a nastáva svalová nerovnováha. Tá má vplyv na vznik diastázy. Keď je brucho slabé a nefunkčné, vtedy nie je dostatočnou oporou pre vnútorné orgány. A to je veľmi zlé, pretože brucho má tvoriť nielen obalovú funkciu, ale hlavne opornú.